Okładka: POCZĄTKI: UMCS, fizyka, Dubna | Tomasz Goworek

POCZĄTKI: UMCS, fizyka, Dubna | Tomasz Goworek

piątek, 4 października 2024

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem niniejszą książkę prof. Goworka. Autor we wstępnej części przedstawia historię pierwszych lat UMCS, Wydziału Przyrodniczego oraz sylwetki ojców założycieli fizyki.
Osobiste wspomnienia Autora zaczynają się w roku 1950, kiedy podjął studia na naszym uniwersytecie. Szczególnie ciekawe są tam opisy życia studenckiego w latach 50. i pierwszych pokazów z fizyki. Z pewnością jest to ważny przyczynek do historii UMCS. Bardzo interesujące są zawarte tam informacje o początkach badań w dziedzinie fizyki jądrowej na naszej Uczelni, jak i w Polsce.
W ramach polskiego programu jądrowego prof. Goworek został między innymi wysłany do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej w Obwodzie moskiewskim ZSRR. Tym pionierskim latom w Dubnej poświęcony jest następny rozdział. Kolejne strony przenoszą znowu czytelnika do Lublina i znajdujemy tam cenne informacje o rozwoju badań w dziedzinie fizyki doświadczalnej, jak i o ważnej roli fizyków z Warszawy w odrodzeniu fizyki teoretycznej na UMCS. Następnie Autor znów przenosi nas do ZIBJ, który okrzepł po początkowym trudnym okresie, tak iż można już było prowadzić bardziej zaawansowane badania.
Koniec lat 60. i początek 70. wiąże się z powstaniem Instytutu Fizyki UMCS. Autor bardzo dokładnie dokumentuje ten ważny okres dla rozwoju fizyki na naszej Uczelni.
W latach 80. prof. Goworek obejmuje kierownictwo Zakładu po śmierci prof. Włodzimierza Żuka i kieruje między innymi współpracą z Dubną, zarówno wysyłając tam swoich współpracowników, jak również odwiedzając osobiście Kraj Rad i najbliższe okolice Dubnej, czyli dawną Gubernię twerską. Refleksje z tych pobytów, opisy Dubnej i okolicznych staroruskich miast stanowią ostatnią część tej ciekawej książki.

Polecam i życzę dobrej lektury, prof. dr hab. Krzysztof Pomorski