Zapowiedzi
Pracowniczy obowiązek lojalności wobec pracodawcy | Łukasz Bolesta
poniedziałek, 18 listopada 2024
Lojalność jest wartością stanowiącą podstawę wielu relacji społecznych. Występuje ona także w stosunkach prawnych opartych na współdziałaniu oraz zaufaniu stron. Do takich stosunków należy zaliczyć stosunek pracy. Jego charakterystyczną cechą jest istnienie osobistej i – co do zasady – trwałej więzi prawnej łączącej pracownika oraz pracodawcę. W ramach tej więzi powstają złożone relacje międzypodmiotowe wykraczające poza obowiązek sumiennego i starannego świadczenia pracy w zamian za wynagrodzenie. Ich fundamentem jest wzajemne zaufanie stron, z czym nierozerwalnie wiąże się lojalność.
Sposób, w jaki postrzegana jest lojalność pracownicza, uległ w ostatnim czasie istotnym zmianom. Jej tradycyjne utożsamianie z długotrwałym zatrudnieniem u jednego pracodawcy przestaje znajdować odzwierciedlenie we współczesnych realiach społeczno-gospodarczych. Przemiany na rynku pracy spowodowane globalizacją, postępem technologicznym, a ostatnio także cyfrową transformacją powodują, że zanika model zatrudnienia przez całe życie w jednym zakładzie pracy. […] Z czym więc współcześnie należy łączyć lojalność pracowniczą? Jakie są jej przejawy? Czy jest powinnością pracownika, czy za jej brak grożą mu określone sankcje? Niniejsze opracowanie stawia sobie za cel udzielenie odpowiedzi na te, a także inne pytania pojawiające się przy analizie stanowiącego jej przedmiot zagadnienia, czyli pracowniczego obowiązku lojalności wobec pracownika.
Fragment Wstępu
„Książka […] dotyczy bardzo istotnego obowiązku pracowniczego – obowiązku lojalności wobec pracodawcy, co do którego brakuje ciągle dostatecznej świadomości stron stosunku pracy o jego istocie i randze. Ma więc walor nie tylko naukowy, ale również edukacyjny. Przeprowadzona przez Autora analiza jurydyczna, oparta na bogatym materiale źródłowym, będzie przydatna zarówno dla teoretyków prawa pracy, jak i praktyków stosujących to prawo, a także dla studentów prawa i administracji, którzy mogą z niej czerpać wiedzę o wielu różnych instytucjach prawa pracy pozostających w związkach z przepisami innych gałęzi prawa”.
Fragment recenzji dr hab. Teresy Wyki, prof. UŁ
Inwestycje alternatywne. Odkrywanie nowych możliwości | red. Katarzyna Królik-Kołtunik
wtorek, 12 listopada 2024
W ostatnich latach dynamicznym przekształceniom uległ krajobraz inwestycyjny. Na znaczeniu zyskują nowe możliwości, które dotychczas przyciągały uwagę wąskiego grona inwestorów. Wśród nich są inwestycje alternatywne, których zdefiniowanie jest kłopotliwe nawet dla badaczy zajmujących się tym obszarem. Wśród najczęściej wymienianych rodzajów inwestycji alternatywnych znajdują się: inwestycje emocjonalne, np. w przedmioty kolekcjonerskie, kryptoaktywa, surowce i nieruchomości. Duża różnorodność inwestycji alternatywnych wymusza na inwestorach konieczność zapoznania się ze specyfiką i unikalnymi cechami danego typu inwestycji, zwłaszcza jeśli chcą, aby inwestycje przyniosły satysfakcjonujące ich zyski. Niniejsza monografia ma celu prezentację nowych możliwości inwestycyjnych w obszarze inwestycji alternatywnych.
Oddawana w ręce Czytelników monografia jest efektem pracy naukowców z różnych ośrodków naukowych krajowych i zagranicznych. Opracowania w niej zawarte prezentują efekty prowadzonych przez nich badań. Ich autorzy i autorki mają nadzieję, że przedstawione treści wzbogacą wiedzę na temat nowych obszarów inwestycji alternatywnych i staną się inspiracją do dalszych badań w tej tematyce, w tym dalszego odkrywania i eksplorowania nowych możliwości.
Katarzyna Królik-Kołtunik
„Celem monografii było przybliżenie kilku mniej lub bardziej znanych możliwości inwestycyjnych uznawanych za alternatywne, […] opracowanie jest bardzo cenne i wiele wnosi w istniejący stan wiedzy na temat tego rodzaju inwestycji. Podkreślić należy przede wszystkim wartościowy szeroki kontekst omawiający ich ideę i prezentację specyfiki inwestycji nietradycyjnych i emocjonalnych. Ponadto świetnie zostały zaprezentowane nowe obszary inwestycji i przykłady funkcjonowania rzadkich sposobów inwestowania, bowiem dopiero ich analiza podkreśla, jak zróżnicowane jest podejście do sposobów badania, analizowania i oceny tego rodzaju inwestycji. Warto również dodać, że każdy rozdział opatrzony został bogatym materiałem bibliograficznym, a różnorodność źródeł dodatkowo podnosi i tak wysoką wartość monografii”.
Z recenzji dr. hab. Roberta Kurka, prof. UEW
Edukacja zdrowotna i turystyka uzdrowiskowa z perspektywy polskojęzycznej prasy zdrojowej (1844-1914). Bibliografia | Renata Bednarz-Grzybek, Monika Hajkowska
wtorek, 12 listopada 2024
Opracowanie ma na celu pokazanie piśmiennictwa z zakresu edukacji zdrowotnej, lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, publikowanego w polskojęzycznej prasie zdrojowej w latach 1844–1914. […] Prasa ta pełniła głównie funkcję informacyjną, dydaktyczną i wychowawczą oraz kulturotwórczą i edukacyjną. Autorki podjęły trud zbadania segmentu prasy uzdrowiskowej, która ukazywała się w tamtym okresie w trzech różnych systemach prawnych, kulturalnych i polityczno-gospodarczych państw zaborczych funkcjonujących na ziemiach polskich. […]
Badaczki skupiły się na genologii gatunków dziennikarskich informacyjnych i publicystycznych. Zaproponowany podział na artykuły, reportaże, felietony, polemiki, korespondencje, listy do redakcji czasopism, sprawozdania, komunikaty oraz notatki prasowe, omawiające zagadnienia edukacji zdrowotnej i turystyki uzdrowiskowej, jest dobrym, czytelnym pomysłem. […]
Autorki przedstawiły w Bibliografii piśmiennictwo dotyczące publicystyki poruszającej zagadnienia medyczno-klimatologiczne, tematykę tatrzańską, turystyczną, dotyczącą działalności poszczególnych instytucji i organizacji leczniczych, sportowych, społecznych, organizacji i instytucji funkcjonujących w miejscowościach uzdrowiskowych. […] Polecam ją szczególnie historykom, socjologom, kulturoznawcom, pedagogom i medykom oraz wszystkim zainteresowanym tematyką uzdrowiskową.
Z recenzji prof. dr hab. Jolanty Chwastyk-Kowalczyk
Determinanty intencji odejścia z pracy pracowników branży IT | Paweł Wójcik
wtorek, 5 listopada 2024
Rozwój branży technologii informatycznych, zintensyfikowany przez pandemię COVID-19, doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na pracowników z kompetencjami cyfrowymi. Problem wysokiej rotacji pracowników IT oraz niedobór wykwalifikowanych specjalistów stały się głównymi wyzwaniami dla działów HR.
Badania opisane w monografii koncentrują się na analizie intencji odejścia z pracy specjalistów IT, szczególnie w kontekście dobrowolnych odejść. Celem głównym przeprowadzonych badań było opracowanie i weryfikacja modelu czynników determinujących in-encję odejścia z pracy pracowników branży IT.
Monografia jest skierowana do menedżerów, specjalistów ZZL oraz badaczy i studentów zainteresowanych tematyką zarządzania zasobami ludzkimi, szczególnie w kontekście branży technologicznej.
„Tematyka monografii jest bardzo interesująca oraz wartościowa naukowo i praktycznie z uwagi na kilka okoliczności. Po pierwsze, sektor IT ma kluczowe znaczenie dla współczesnych gospodarek i ich innowacyjności. Po drugie, zapotrzebowanie na pracowników posiadających kompetencje cyfrowe wciąż rośnie. Po trzecie, tematyka monografii jest interesująca zarówno dla badaczy zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak i menedżerów. Po czwarte, kwestia wysokiej fluktuacji pracowników w branży IT w literaturze przedmiotu jest rzadko badana i analizowana. Tymczasem jest to trudny problem i prawdziwe wyzwanie zarówno dla przedsiębiorstw działających w sektorze informatycznym, jak i dla wielu innych współczesnych firm posiadających działy IT”.
Prof. dr hab. Izabela Jonek-Kowalska
Słownik etymologiczno-motywacyjny ukraińskich nazwisk historycznych wschodniej Lubelszczyzny | Marcin Kojder
czwartek, 24 października 2024
Teren wschodniej Lubelszczyzny już w okresie plemiennym i wczesnopaństwowym był niejednolity pod względem etnicznym. Zamieszkiwały go zarówno plemiona polskie, jak i ruskie, tworząc dość szeroką strefę kontaktów i wzajemnych wpływów. W wyniku wielowiekowego współistnienia dwóch etnosów ziemie stanowiące historyczne pogranicze polsko-wschodniosłowiańskie były w przeszłości terenem styku dwóch kręgów kulturowych: wschodniosłowiańskiego z językiem ruskim (ukraińskim) i bizantyjską tradycją chrześcijańską, oraz zachodniosłowiańskiego z językiem polskim i rzymskokatolicką religią. Skutkiem obecności żywiołu ruskiego jest obecność we współczesnym polskim antroponimikonie nazw własnych osobowych proweniencji ukraińskiej, których prawidłowa analiza i etymologizacja bywa skomplikowana dla osób niebędących specjalistami w zakresie antroponimii wschodniosłowiańskiej.
Słownik etymologiczno-motywacyjny ukraińskich nazwisk historycznych wschodniej Lubelszczyzny dokumentuje nazewnictwo ludności ruskiej (ukraińskiej) zamieszkującej tereny wschodniej Lubelszczyzny w XVII‑XIX wieku. Zawiera nazwy osobowe o cechach językowych zarówno ukraińskich, jak i polskich. Bazę źródłową Słownika stanowią materiały rękopiśmienne wyekscerpowane z akt parafii unickich byłej diecezji chełmskiej z lat 1596‑1810. Współcześnie tereny te leżą we wschodniej części województwa lubelskiego i północno-wschodnich krańcach województwa podkarpackiego. Słownik zawiera ponad 4900 haseł.
Praca, oprócz celów naukowych, może pełnić także zadania informacyjno-edukacyjne, wzbogacając wiedzę o lokalnej społeczności, co kieruje ją nie tylko do specjalistów, ale zwiększa adres odbiorców do szerokiego grona czytelników zainteresowanych historią regionu lub poszukujących informacji na temat pochodzenia nazwisk.
Młodzi i miasto przyszłości. Lublin 2030 | red. Zbigniew Pastuszak, Mariusz Sagan
piątek, 18 października 2024
Autorki i Autorzy monografii odkrywają tajemnice rozwoju Lublina. Poruszając różnorodne zagadnienia – od synergii wzrostu, przez ekosystemy innowacji po kreatywne strategie zrównoważonego rozwoju, opisują wizję przyszłości swojego miasta oraz znaczenie współpracy międzypodmiotowej dla tworzenia wieloprzekrojowych efektów synergetycznych. Monografia prezentuje elementy teorii rozwoju zrównoważonych miast, ale także przytacza praktyczne przykłady projektów miejskich oraz warsztatów edukacyjnych, wnoszących nową wartość do rozwoju ekosystemu miasta. Autorskie teksty ukazują Lublin w kontekście zmian klimatu oraz realizowanych innowacji ekologicznych. Ta książka będzie dobrą lek-turą dla wszystkich osób zainteresowanych kształtowaniem harmonijnego rozwoju miasta przyszłości.
Zbigniew Pastuszak, Mariusz Sagan