Zapowiedzi
Kategoria wolności w refleksji i badaniach pedagogicznych | Agnieszka Buczak, Izabella Maria Łukasik
piątek, 4 października 2024
„Recenzowana publikacja stanowi interesujący, wieloaspektowy i wielowątkowy zbiór tematyczny, poświęcony kategorii i zjawisku wolności. W zakresie prezentowanych treści wyróżnić można zagadnienia historyczne, koncepcyjne i definicyjne, badania empiryczne oraz ich interpretacje, osadzone głównie w aspekcie społecznym, kulturowym oraz w refleksji o sztuce.
Podstawowy walor poznawczy publikacji upatruję w przedstawionych badaniach empirycznych. O ile część historyczno-teoretyczna w zasadzie porządkuje wiedzę z zakresu przedmiotu badań, co oczywiście też ma znaczenie poznawcze, a niewątpliwie metodologiczne; o tyle oparte na wywiadach badania pokazują współczesne rozumienie istoty wolności przez badane osoby (głównie młodzież akademicką) oraz jej ograniczenia i zagrożenia. Badania przeprowadzone przeważnie w modelu jakościowym dały Autorkom możliwość interpretacji uzyskanych wyników (wypowiedzi) w kontekście teoretycznych problemów dotyczących wolności. Interpretacje wyników badań wykraczają zatem poza wąsko pojęte sprawozdanie, raport z badań. Stanowią one pretekst do szerszego odniesienia się do struktury, zadań i funkcji wolności w życiu indywidualnym i społecznym”.
Z recenzji dr. hab. Piotra Magiera
(Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych KUL, Lublin)
POCZĄTKI: UMCS, fizyka, Dubna | Tomasz Goworek
piątek, 4 października 2024
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem niniejszą książkę prof. Goworka. Autor we wstępnej części przedstawia historię pierwszych lat UMCS, Wydziału Przyrodniczego oraz sylwetki ojców założycieli fizyki.
Osobiste wspomnienia Autora zaczynają się w roku 1950, kiedy podjął studia na naszym uniwersytecie. Szczególnie ciekawe są tam opisy życia studenckiego w latach 50. i pierwszych pokazów z fizyki. Z pewnością jest to ważny przyczynek do historii UMCS. Bardzo interesujące są zawarte tam informacje o początkach badań w dziedzinie fizyki jądrowej na naszej Uczelni, jak i w Polsce.
W ramach polskiego programu jądrowego prof. Goworek został między innymi wysłany do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej w Obwodzie moskiewskim ZSRR. Tym pionierskim latom w Dubnej poświęcony jest następny rozdział. Kolejne strony przenoszą znowu czytelnika do Lublina i znajdujemy tam cenne informacje o rozwoju badań w dziedzinie fizyki doświadczalnej, jak i o ważnej roli fizyków z Warszawy w odrodzeniu fizyki teoretycznej na UMCS. Następnie Autor znów przenosi nas do ZIBJ, który okrzepł po początkowym trudnym okresie, tak iż można już było prowadzić bardziej zaawansowane badania.
Koniec lat 60. i początek 70. wiąże się z powstaniem Instytutu Fizyki UMCS. Autor bardzo dokładnie dokumentuje ten ważny okres dla rozwoju fizyki na naszej Uczelni.
W latach 80. prof. Goworek obejmuje kierownictwo Zakładu po śmierci prof. Włodzimierza Żuka i kieruje między innymi współpracą z Dubną, zarówno wysyłając tam swoich współpracowników, jak również odwiedzając osobiście Kraj Rad i najbliższe okolice Dubnej, czyli dawną Gubernię twerską. Refleksje z tych pobytów, opisy Dubnej i okolicznych staroruskich miast stanowią ostatnią część tej ciekawej książki.
Polecam i życzę dobrej lektury, prof. dr hab. Krzysztof Pomorski
50 lat Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tradycja i nowoczesność | red. Andrzej Różański, Cezary W. Domański
środa, 25 września 2024
Czas, w którym powstawała niniejsza publikacja, był szczególny, obfitujący w wiele przełomowych wydarzeń zmieniających całkowicie wyobrażenie naszego Wydziału przez lata rejestrowane w naszej pamięci. Zatem ważne stało się wieloaspektowe ukazanie zmian, których jesteśmy świadkami, a które działy się w rocznicę jego półwiecza. Tak powstała ta kronika oddająca wielobarwną mozaikę splecioną z ludzkich losów, emocji zaklętych w przygotowanych tekstach, zdjęciach ważnych zdarzeń czy też suchych zestawieniach liczbowych, które mogą się kiedyś przydać historykom.
Staraliśmy się nie powielać historii opisanych w poprzednich publikacjach jubileuszowych, a raczej skupić się na tym, co było ważne dla nas w latach 2014–2023, tym, czym żyliśmy w tym okresie, tym, co nas fascynowało, i tym, z czego jesteśmy dumni. Oprócz typowych punktów, które pojawiają się zwykle w podobnych publikacjach, zaprezentowaliśmy dokonania naszego najmłodszego pokolenia – studentów, którzy fantastycznie wpisali się w okres „przełomu”, łamiąc bariery tradycji, przenieśli nas do nowoczesności, do „szklanych domów” – naszej nowej siedziby, ożywiając nowe miejsce. Zamieściliśmy również wykaz wszystkich pracowników, którzy na różnych etapach funkcjonowania Wydziału związali z nim swój los, a także przedstawiliśmy niezwykłą relacje z tego ważnego dwudniowego wydarzenia – Jubileuszu z udziałem całej społeczności.
Dr hab. Andrzej Różański prof. UMCS
Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS
Systemy wczesnego ostrzegania w organizacjach międzynarodowych | Justyna Marzec
środa, 25 września 2024
Systemy wczesnego ostrzegania w stosunkach międzynarodowych stanowią kluczowy element strategii prewencyjnych i kooperacyjnych działań na rzecz globalnego bezpieczeństwa. Niniejsza książka po raz pierwszy kompleksowo analizuje ich funkcjonowanie w ramach ONZ, OBWE oraz UE, uwzględniając ich strukturę, zakres działania oraz efektywność w zapobieganiu konfliktom. Szczególną uwagę poświęcono analizie tych systemów na przykładzie konfliktu w Ukrainie, co pozwala lepiej zrozumieć ich rolę w praktyce. Autorka szczegółowo omawia znaczenie systemów wczesnego ostrzegania w kształtowaniu współczesnej polityki bezpieczeństwa, wypełniając lukę w literaturze i oferując cenne spojrzenie na ich wpływ na międzynarodowe relacje oraz stabilność w Europie.
„Jak słusznie zauważyła Autorka pracy, w dyscyplinie stosunki międzynarodowe dotychczas nie ma kompleksowego ujęcia podjętej przez nią tematyki, a zagadnienia łączące w sobie zarówno teorię jak i praktykę kategorii wczesnego ostrzegania oraz systemów wczesnego ostrzegania nie doczekały się wielu opracowań.
[…] W monografii skoncentrowano się na analizie istoty i zakresu systemów wczesnego ostrzegania, a także analizie organizacji międzynarodowych, w których systemy wczesnego ostrzegania funkcjonują […]. Autorka monografii trafnie określa istotę systemów wczesnego ostrzegania, ujmując je jako wielopoziomowe i wieloaspektowe, warunkujące działania organizacji międzynarodowych w różnych płaszczyznach […].
Monografię […] oceniam jako wartościową, wnoszącą nowe elementy do polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych”.
Z recenzji prof. dr. hab. Pawła Soroki