Zapowiedzi
Media społecznościowe w amatorskim klubie piłkarskim | Mateusz Sobiech
piątek, 9 maja 2025
Futbol to zarówno sport, jak i komercyjna machina generująca astronomiczne dochody. Na całym świecie zarejestrowanych jest blisko 265 mln zawodników, z czego zdecydowana większość to amatorzy. Nieprofesjonalne wydanie piłki nożnej to powrót do korzeni tej dyscypliny – najważniejsze są pasja, integracja, radość z gry oraz poczucie wspólnoty. W tym procesie istotną rolę odgrywają media społecznościowe, ponieważ za ich pośrednictwem niejednokrotnie o niewielkiej wiejskiej drużynie może usłyszeć cały świat.
30 years of the Visegrad Group. Volume 4: Problems of Contemporary Democracies in V4 | edited by Ewelina Kancik-Kołtun
czwartek, 17 kwietnia 2025
Discussions about the condition of contemporary liberal democracy have become one of the key research problems of political science in recent years. Threats to the persistence of democratic regimes or even the process of backsliding of democracy itself are the focus of many analyses that take into account its various aspects, including social, economic, cultural, technological and political. The aim of the publication is to identify threats to liberal democracy characteristic of the Visegrad Group countries. The choice of this region is certainly particularly interesting. On the one hand, we are talking about countries geographically close to each other, with a seemingly similar recent history, but on the other hand, with different specifics of economic development, different economic potential and diverse societies. There is no doubt, however, that this is a region that requires comparative research, including in the field of political science.
Prof. Arkadiusz Lewandowski, Kazimierz Wielki University in Bydgoszcz
Etapy klęski i nadziei. Pamiętniki wojenne z lat 1940−1942 | Rosa Bailly | opracowanie Małgorzata Nossowska
czwartek, 17 kwietnia 2025
Rosa Bailly (1890−1976) − francuska poetka, tłumaczka, sekretarz generalna stowarzyszenia Les Amis de la Pologne, w czasie obu wojen światowych zaangażowana w działalność na rzecz Polski i Polaków. W latach 1940−1942 organizowała pomoc dla przebywających we francuskiej strefie wolnej uchodźców cywilnych i polskich żołnierzy, którym nie udało się przedostać do Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Właśnie o tym okresie swojej działalności pisała w pamiętnikach. Są one ciekawym uzupełnieniem opowieści o losach Polaków przebywających we Francji w czasie drugiej wojny światowej, ale również zamkniętym dziełem literackim, oddającym zainteresowania i specyfikę literackich prac autorki. Styl i język pamiętnika − poetycki, obrazowy, pełen przymiotników i barwnych opisów, skupiających się m.in. na otaczającej przyrodzie, widokach Tuluzy, niemal malarskich niekiedy, wyabstrahowanych z bieżących wydarzeń, a skupionych na kolorach, fakturach, wywoływanych emocjach − to kwintesencja literackiej działalności Rosy Bailly.
Edukacja muzyczna w polskim szkolnictwie ogólnokształcącym. Opinie, analizy na tle współczesnych praktyk szkolnych i innych przedmiotów | Mirosław Grusiewicz
wtorek, 15 kwietnia 2025
Autor z dużym znawstwem naświetla główne problemy współczesnej edukacji muzycznej. To ciekawe opracowanie niesie ze sobą ważne przesłanie, a jednocześnie postulat o potrzebie dokonania fundamentalnych zmian w jej obszarze oraz dostosowania edukacji muzycznej do współczesnych przeobrażeń cywilizacyjnych, społecznych i kulturowych. Autor w szczególny sposób podkreśla konieczność uczynienia całej edukacji, a w szczególności muzycznej, artystycznej i kulturalnej bardziej autonomiczną, demokratyczną i podmiotową w stosunku do uczniów.
Z recenzji dr hab. Beaty Bonny, prof. UKW
W tej książce głos oddajemy obecnym i byłym uczniom szkolnictwa ogólnokształcącego, którzy opowiadają swoje historie, przybliżają osobiste doświadczenia, wyrażają własne opinie. Układa się to w wyjątkowo spójną opowieść o współczesnej szkole i miejscu, jakie zajmuje w niej edukacja muzyczna. […] W tym miejscu chcę gorąco podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej pracy. Przede wszystkim wyrazy wdzięczności kieruję do studentów animacji kultury Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, którzy bardzo mi pomogli w badaniach, nie tylko jako grupa badana, ale również jako badacze zagadnienia. Dziękuję także uczniom, którzy zechcieli wypełnić ankiety, podzielić się swoimi opiniami. To dzięki nim powstała ta − dla mnie fascynująca − opowieść o edukacji muzycznej.
Ze słów Wstępu
Przebaczenie szansą na pomyślną readaptację społeczną osób pozbawionych wolności | Agnieszka Lewicka-Zelent
wtorek, 15 kwietnia 2025
Monografia Agnieszki Lewickiej-Zelent to ważna i udana próba innego/nowego czy też niedostatecznie dotąd wykorzystywanego w pedagogice resocjalizacyjnej spojrzenia na osoby obarczone piętnem skazania/uwięzienia z perspektywy rozumiejącej i w pewnym stopniu pozytywnej. Kategoria poczucia krzywdy u osób skazanych nie należy do priorytetowych w ujmowaniu zjawiska niedostosowania społecznego i widzenia osób nieprzystosowanych/niedostosowanych. Tymczasem to właśnie doświadczanie krzywdy może stanowić mechanizm tworzenia się czy też autonomizowania się tożsamości dewiantywnej, nierzadko powiązanej z racjonalizowaniem zachowań pozanormatywnych, traktowanych jako uzasadnione w doświadczanych przez skazanych warunkach rozwoju. […]
Monografia stanowi wielowątkową, ale merytorycznie konsekwentnie realizowaną refleksję dotyczącą funkcjonowania osób skazanych, z dominującą kategorią przebaczenia (innym i sobie), traktowaną jako swoisty mechanizm resocjalizacji, której efektem może stać się rozwój/samorealizacja osób skazanych, zapoczątkowana przez przebaczenie, a następnie potencjalnie warunkująca proces wewnętrznej i trwałej przemiany skazanych. To specyficzne i wciąż zbyt słabo wykorzystywane, nie tylko w rodzimej pedagogice resocjalizacyjnej, ujęcie zagadnienia zrealizowane w autorskim projekcie badawczym (dodajmy – organizacyjnie i realizacyjnie trudnym) stanowi podstawę oceny jego rezultatów jako ważnego i poważnego autorskiego wkładu w rodzimą (i nie tylko) pedagogikę i pedagogikę resocjalizacyjną, dając równocześnie możliwości implementowania założeń konstruowanej czy modyfikowanej autorsko teorii przebaczenia do praktyki resocjalizacyjnej, a ostatecznie – w moim przekonaniu – decydując w niebagatelnym stopniu o jej skuteczności czy efektywności. […]
Pod względem zawartości treściowych praca w moim przekonaniu stanowi istotny wkład w rozwój nauk o wychowaniu – pedagogiki i pedagogiki resocjalizacyjnej, a zawarte w niej treści egzemplifikują realizację postawionych przez Autorkę celów.
Z recenzji prof. dr hab. Ewy Wysockiej
Zmysł niedoceniony. O roli zapachu w kulturze | Urszula Kusio
czwartek, 10 kwietnia 2025
Książka Urszuli Kusio wychodzi poza granice naukowego, wąskiego getta terminologicznego i metodologicznego, zawiera fascynujący przewodnik po dziejach i krainach zapachów. […] Autorka opisuje i analizuje różnorodne sposoby nacechowania zapachami odmiennych kultur, w zależności od położenia geograficznego, cech środowiska naturalnego, poziomu rozwoju cywilizacyjnego. Jest to błyskotliwa, erudycyjna, oparta na wielkiej wiedzy antropologicznej analiza autorska. Z tekstu przebija pasja, niemal emanuje z niego atrakcyjny dla czytelnika aromat ciekawości poznawczej i osobistej fascynacji zapachami.
[…] Tekst monografii Urszuli Kusio należy do niezwykłego gatunku mistrzowskiej narracji twórcy świadomego swojej wiedzy, ugruntowanej na wieloletnich studiach i badaniach łączących podejście socjologiczne z antropologicznym i kognitywistycznym. Szczerze polecam tekst szerszej grupie odbiorców, nie tylko wąskiej grupie specjalistów. Z uwagi na uniwersalny i społecznie ważny oraz kulturowo atrakcyjny temat książka może trafić na rynku księgarskim na listę bestsellerów.
Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Palecznego
Nowe horyzonty inwestycji. Alternatywne strategie na rynku nieruchomości | Anna Jańska
czwartek, 10 kwietnia 2025
Przeobrażenia zachodzące w ostatnich dekadach na rynku finansowym powodują konieczność poszukiwania skutecznych sposobów pozwalających na podniesienie poziomu rentowności z inwestycji. Nieruchomości od lat są bezpieczną przystanią dla wielu inwestorów, jak również istotnym aspektem w sferze zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, szczególnie w niepewnych czasach gospodarczo-społecznych. Zmieniające się uwarunkowania gospodarcze wpływają także na rynek nieruchomości i determinują dostęp społeczeństwa do tego obszaru. W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie technologie i nowe oczekiwania konsumentów stale kształtują rynek, inwestorzy muszą być w nieustannej gotowości, aby dostosowywać się do ciągłych zmian. Zaprezentowane w książce studia literaturowe i analizy stanowią krok w kierunku poznawania złożonego problemu, jakim jest inwestowanie na współczesnym rynku nieruchomości. Problematyka ta to obecnie jeden z bardziej interesujących teoretycznie, a jednocześnie istotnych praktycznie obszarów badawczych. Opracowanie jest adresowane do pracowników naukowych, dydaktycznych i studentów kierunków ekonomicznych, słuchaczy studiów podyplomowych oraz praktyków gospodarczych. Zaletą publikacji jest wieloaspektowe, a jednocześnie syntetyczne ujęcie podjętych problemów. Autorzy i Redakcja wyrażają nadzieję, że książka będzie przyczynkiem do dyskusji nad problemami rozwoju rynku nieruchomości jako ważnego obszaru inwestycji alternatywnych w Polsce i na świecie.
Dr inż. Anna Jańska