Zapowiedzi
Budżety obywatelskie w Polsce i w Niemczech. Uwarunkowania dyfuzji i zróżnicowanie funkcji | Piotr Wetoszka
piątek, 10 stycznia 2025
Budżet obywatelski pojawił się w Polsce w 2011 roku, szybko zdobywając uznanie władz gmin w kraju. W kolejnych latach inicjatywy polskich samorządów zaczęły przyciągać uwagę lokalnych włodarzy z zagranicy. Przykładem są Niemcy, gdzie znane już od końca lat 90. XX wieku budżety obywatelskie przeżywają renesans popularności.
Celem niniejszej książki jest ukazanie kluczowych uwarunkowań, które kształtowały procesy dyfuzji budżetu obywatelskiego w Polsce i w Niemczech, wpływając na zakres funkcji pełnionych przez ten instrument partycypacji publicznej.
Płynące z badań autora wnioski wpisują się w debatę nad przyszłością budżetu obywatelskiego jako narzędzia polityki lokalnej – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Autor
Monografia podejmuje niezwykle ważny, a przy tym bardzo interesujący i aktualny temat budżetów obywatelskich, wpisując się w obecną w literaturze lukę badawczą. Za szczególnie cenne należy uznać podbudowę teoretyczną oraz wysiłek włożony przez autora w zgromadzenie i przygotowanie do badań materiałów źródłowych. Zaowocowały one poprawnie zorganizowanym i przeprowadzonym badaniem oraz szeregiem cennych ustaleń wnoszących wkład w zrozumienie opisywanych w monografii narzędzi i mechanizmów partycypacji obywatelskiej.
Z recenzji dr. hab. Tomasza Skicy, prof. WSIiZ
Whistleblowing. Konteksty medialne, komunikacyjne i społeczne | Dominika Popielec
poniedziałek, 23 grudnia 2024
„Ocenę merytoryczną książki pragnę zacząć od stwierdzenia, że dzięki opisanym w niej faktom, przywołaniu kluczowych dla jej celu i zakresu badań i teorii powstała monografia, która w kompleksowy, syntetyczny, merytorycznie i metodologicznie właściwy sposób porządkuje problematykę relacji między whistleblowingiem a mediami i uzupełnia dotychczasowe ustalenia o nowe, istotne i oryginalne. Jej zaletą jest nadanie opisywanym zagadnieniom szerokiej, interdyscyplinarnej perspektywy, która świadczy o wyśmienitej orientacji w problematyce i literaturze przedmiotu, dojrzałości naukowej oraz kompetencjach w zakresie prowadzenia badań naukowych i prezentowania ich wyników. Na pochwałę zasługuje wybór tematu, który dotąd nie doczekał się kompleksowych opracowań w polskim medioznawstwie, dzięki czemu publikacja ta ma charakter pionierski. Zjawisko whistleblowingu poddano w niej analizie z perspektywy sygnalisty i dziennikarza, opisano ich wzajemne relacje, motywacje, ryzyka i dylematy, kulisy przekazywania mediom informacji o nadużyciach oraz prac redakcyjnych nad przekazanymi materiałami, a także społeczne skutki publikacji medialnych. Nie pominięto badań nad społeczną oceną zjawiska i aspektami prawnymi związanymi z ochroną sygnalistów. Wykazano, że cele i motywacje sygnalistów są zbieżne z rolą mediów (w kwestii dążenia do prawdy, kontroli sfery publicznej, edukowania społeczeństwa), a teoretyczne rozważania zostały zilustrowane trafnie dobranymi przykładami z nieodległej i najnowszej historii”.
Z recenzji prof. dr hab. Katarzyny Pokornej-Ignatowicz
Ni santo, ni demonio: Hugo Chávez post mortem en la prensa española y latinoamericana. La construcción discursiva del héroe y el antihéroe | Agata Gołąb
piątek, 6 grudnia 2024
El libro es una propuesta interesante en todos los sentidos, que demuestra la altí-sima competencia teórica y práctica de la autora. [...] Agata Gołąb aporta valiosas reflexiones sobre Hugo Chávez, su legado y el papel de los medios de comunicación en la formación de la imagen pública de un personaje. Esta obra no es única-mente una importante contribución al estudio de la política contemporánea, sino también una inspiración para seguir debatiendo sobre la influencia de los medios de comunicación en la percepción de los líderes políticos. Es una voz importante en el debate público y un ejemplo de análisis sólido que combina teoría y práctica. Su estilo de escritura hace que sea un placer leerlo. [...] Definitivamente, merece la pena hacerse con este libro.
Profa. Dra. Edyta Waluch de la Torre, Universidad de Granada
Teoria archiwistyki | Janusz Łosowski
środa, 4 grudnia 2024
Archiwistyka jako dyscyplina naukowa zajmująca się archiwami cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ za sprawą technologii informatycznych archiwa są coraz dostępniejsze nie tylko dla badaczy przeszłości, ale również dla nieprofesjonalnych użytkowników. Wszyscy mogą zapoznać się z treścią przechowywanych w nich materiałów za pośrednictwem własnych komputerów, nie wychodząc z domu. A są w nich setki metrów bieżących akt zawierających informacje o każdej dziedzinie życia. Rosnąca ranga dyscypliny archiwalnej powoduje konieczność badania jej podstaw teoretycznych.
Książka ta stanowi pierwsze w Polsce opracowanie poświęcone teorii archiwistyki i jest jedną z nielicznych tego rodzaju publikacji w literaturze europejskiej. Składa się z dziesięciu rozdziałów. Ich lektura pozwala na poznanie problemów nazwy dyscypliny, jej przedmiotu i zakresu oraz podziału wewnętrznego. Zawiera również charakterystykę jej części składowych, związków z innymi dyscyplinami naukowymi oraz podstawowych pojęć określających jej zakres. W dalszej części pracy dokonano podziału metod badawczych i ich charakterystyki, opisano funkcje dyscypliny, a nawet zasygnalizowano problem etyki archiwalnej.
Autor opracowania przedstawił różne stanowiska dotyczące wymienionych problemów, nie rezygnując z formułowania własnego. W niektórych kwestiach nie wahał się stawać w wyraźnej opozycji wobec panujących opinii. Dla ułatwienia czytelnikom lektury niniejszej książki na szerszą skalę zastosowano w niej schematy graficzne. Dzięki temu można łatwiej poznać istotę poglądów autora i ocenić wartość jego propozycji. Polemiczny aspekt wywodów zawartych w opracowaniu może zachęcić czytelników do zapoznania się z nimi i głębszej refleksji dotyczącej istoty archiwistyki oraz jej miejsca we współczesnej humanistyce.